Sezon Letni

Jaworki to obszar dobrze przygotowany turystycznie dla rodzin z dziećmi, posiadamy atrakcyjną bazę noclegową dlatego też planując wczasy w tym miejscu, można w każdym dniu być w innym miejscu i spędzać czas w inny sposób.

W zależności od tego jaki jest cel naszego wyjazdu i jakim czasem dysponujemy można rozplanować trasę z punktu do punktu, a atrakcji zapewne nie zabraknie.

Warto zobaczyć:

Wąwóz Homole

Zaczyna się w Jaworkach i ciągnie w górę aż 500m. Dzięki swojej skalnej budowie i potokowi Kamionce, który tworzy kaskady i płynie przez niego krystaliczna woda, jest najpiękniejszym wąwozem w Polsce. Stanowi rezerwat przyrody na którym znajdują się rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców.

Rezerwat Biała Woda

Założony w 1963 r w celu ochrony potoku Biała Woda, którym płynie czysta górska woda. Słynie z jedynej w Pieninach bazaltowej skały pochodzenia wulkanicznego. Prowadzi do niego żółty szlak z Jaworek.

Rezerwat Wysokie Skałki

Założony w 1961 r. Na jego terenie znajduje się Wysoka – 1050 m n.p.m. Najwyższy szczyt Pienin, leżący na granicy Polski i Słowacji. Na szczyt Wysokiej najlepiej jest dotrzeć rozpoczynając wycieczkę w Wąwozie Homole.

Trzy Korony

Najwyższy, a zarazem najpiękniejszy szczyt Pienin Środkowych. Znajdując się na szczycie pod nami jest 500 metrowa przepaść i rozpościerający się widok na przełom Dunajca, Pieniński Park Narodowy, oraz Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską.

Szlaki na szczyt zaczynają się w kilku miejscach, m.in. w Szczawnicy, Krościenku, Sromowcach Niżnych, Czorsztynie oraz Sromowcach Wyżnych. Wszystkie szlaki spotykają się w jednym miejscu tzw. Siodle i prowadzą na Okrąglicę czyli platformę widokową masywu.

Sokolica

Choć nie jest to najwyższy szczyt to dla wielu jest on zdecydowanie najpiękniejszy. Jego wysokość sięga 747 m n.p.m. Usytuowany jest w przełomie Dunajca – Pieninkach. Znajdując się na szczycie widzimy niebagatelny widok na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską,Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Uroku dodaje karłowata sosna, która jest przykładem naturalnego bonzai. Choć drzewko mierzy zaledwie kilka metrów jego wiek szacuje się na 550 lat.

Zamek Niedzica

Materiały historyczne wskazują na to, że wzniesiony został w 1310 r. Zbudowany przez węgierski ród Berzevicsych na szlaku handlowym przez granicę polsko-węgierską .Zamek w Niedzicy jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce.

Ruiny zamku w Czorsztynie

Obiekt wznosi się kilkadziesiąt metrów nad taflą jeziora. Około roku 1350 zabiegający o bezpieczeństwo granicy z Węgrami Kazimierz Wielki wystawił murowany zamek. W następnych stuleciach zamek był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą mianowanych dożywotnio starostów. Dawne kroniki wspominają przejazdy i pobyty monarchów. Dziś już tylko pozostały ruiny, nie mniej jednak warto tam wstąpić ze względu na klimat miejsca i jego usytuowanie.
Wejście jest płatne: 6 zł dorośli i 4 zł ulgowe.

Czerwony Klasztor

Położony po słowackiej stronie, został założony w XIV w. jako klasztor Kartuzów. Po pewnym czasie przekształcono go w erem Kamedułów – zakonu o surowej regule, którego członkowie składali śluby milczenia. Budynki, pierwotnie gotyckie, dzisiejszy wygląd zawdzięczają XVIII-wiecznej barokizacji. Czynne jest w sezonie letnim (maj – wrzesień) od wtorku do soboty.

Spływ Dunajcem

Przez wiele lat spływ zaczynał się spod Zielonych Skałek w Czorsztynie. W związku z budową zapory na Dunajcu, trasę spływu skrócono o 6,5 km, a przystań flisacką przeniesiono. do przysiółka Sromowiec Wyżnych – Kątów. Z przystani flisackiej w Kątach łodzie zabierają nas w wyjątkową podróż. Przepłyniemy trasę 15 km, mimo, że w linii prostej do przystani końcowej w Szczawnicy dzieli nas odcinek 6 km, zaś różnica poziomów wynosi 36 m. Spływ, w zależności od stanu wody trwa od 2 do 3 godzin.

Nieco krócej, choć niemniej malowniczo trwa spływ z flisakami słowackimi. Ich przystań znajduje się w rejonie Czerwonego Klasztoru – wystarczy przejść drewnianym mostem, na drugą stronę Dunajca, który na odcinku 18 km jest rzeką graniczną. Podróż ze słowackimi flisakami trwa ok. 2 godzin i obejmuje praktycznie cały przełom Dunajca o długości 9 km (w linii prostej 3 km).

Rejsy widokowe po Zalewie Czorsztyńskim

Odbywają się regularne statkiem o nazwie „Biała Dama” Przystań znajduje się u stóp Zamku w Niedzicy. Legenda głosi, że przed wiekami żyła w nim nieszczęśliwa kobieta, którą mąż utopił w zamkowej studni. Do dzisiaj ukazuje się w zamku duch Białej Damy. Statek tak właśnie nazwano na pamiątkę niedzickiej zjawy. Rejs po jeziorze trwa około 50 minut (statek wypływa o pełnej godzinie) a na pokładzie mieści się około 50 osób. Podczas spaceru na wodzie można podziwiać góry, ruiny zamku czorsztyńskiego, skansen czorsztyński. Doświadczony przewodnik opowiada o historii regionu i o legendach związanych z okolicznymi zabytkami. Tak więc jest to jedyna okazja aby zwiedzić okolicę i za niewysoką opłatą można przebywać na wodzie w samym sercu Pienin.
Można się także wybrać w rejs gondolą „Czorsztynianka”, zabiera ona na pokład 12 osób, przystań początkowa znajduje się u stóp niedzickiego zamku, kolejne to przystań pod zamkiem czorsztyńskim i przy Osadzie Turystycznej na półwyspie Stylchyn. Rejsy odbywają się od maja do września.