O Jaworkach

Informacja o miejscowości

Jaworki położone są w kotlinie Śródgórskiej ok. 6 km na wschód od Szczawnicy, w 2009 roku zostały odłączone i zostały samodzielną wsią.

Przeciętne wyniesienie Jaworek waha się od 560 – 600 m. n. p. m., dlatego, mamy bardzo korzystny górski, ale zarazem łagodny klimat.

Rozległą kotlinę, w której są położone Jaworki, od południa i południowego zachodu zamyka pasmo Małych Pienin (z najwyższym szczytem – Wysoka 1025 m. n. p. m.), a od północy i północnego wschodu pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sądeckiego.

Położenie na styku dwóch pasm górskich (Pasmo Radziejowej i Małe Pieniny) powoduje, że w Jaworkach zbiega się pięć dużych potoków – Biała Woda, Czarna Woda, Skalski, Kamionka i Stary, rzeźbiących niezwykle malownicze doliny. Najsławniejszą z nich jest niewątpliwie dolina na potoku Kamionka, tworząca wspaniały wąwóz Homole Potok Biała Woda tworzy równie wspaniały przełom przez Smolegowe Skały.


Jaworki

Z połączenia Białej Wody, ( do której nieco wyżej wpada Skalski) i Czarnej Wody w samym centrum powstaje rzeka Grajcarek płynąca w stronę Szczawnicy do Dunajca.
W Jaworkach jest niezwykłe bogactwo form krajobrazu, co powoduje, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w naszym kraju i Europie. Turysta znajdzie w Jaworkach : setki kilometrów niezwykle urozmaiconych tras turystyki pieszej, rowerowej, konnej, snowmobilowej, narciarskie trasy biegowe, oświetlone stoki narciarskie utrzymywane ratrakiem..
Latem można brodzić po czystych górskich strumieniach i skorzystać z jazdy konnej. Można wędrować szlakami po pięknych rezerwatach przyrody: Biała Woda, Homole, rezerwat w Skalskim potoku. Najbardziej znanymi atrakcjami są: Wąwóz Homole uwieczniony przez H. Sienkiewicza w „Potopie” oraz Rezerwat Biała Woda (z istniejącymi jeszcze śladami dawnej wsi zamieszkiwanej przez Łemków).


Jaworki do lat powojennych były etniczną stolicą regionu łemkowskiego zwanego Rusią Szlachtowską, która obejmowała dorzecze Grajcarka, dawniej nazywanego Ruskim Potokiem. Łemkowie zasiedlili tereny jako kolejni osadnicy po koczowniczych plemionach wołoskich, które z sobą zasymilowali. Do dziś zachował się w Jaworkach piękny kościół z 1798 roku (dawniej cerkiew greko – katolicka) z pięknym ikonostasem.

Jest też zachowanych wiele budynków mieszkalnych, kapliczki, tzw. chyżki. Na zboczach otaczających Jaworki rozciągają się rozległe pastwiska dla owiec gdzie do dziś można nacieszyć oczy widokiem pasących się stadek owiec, skosztować oscypków i żętycy oraz popatrzeć jak przy watrze bacowie i juhasi pracują przy ich wyrobie.


Atrakcje Jaworek

Jaworki

Jaworki posiadają:

7 oznakowanych szlaków turystycznych:

  • rezerwat Biała Woda – Obidza – Kosarzyska
  • wąwóz Homole
  • na Palenice
  • na Wielkiego Rogacza
  • Litmanowa – Słowacja
  • na Wysoką
  • na Radziejową

trasy rowerowe:

  • Parking Homole -Durbaszka – Jarmuta 10 km 1 godz. 40 min.
  • Parking Homole – Biała Woda – Obidza 25 km 3 godz.

W bezpośrednim sąsiedztwie mamy stadninę koni, czyli możliwość nauki jazdy konnej; wyciąg narciarski , miejsce rozrywkowe w postaci Muzycznej Owczarni, w której koncertowały takie zespoły jak Budka Suflera, Nadzel Kennedy , Hanka Banaszak i wiele innych sław polskich, łowisko pstrąga, bar „Pod Wiązem” ; „Bacówka” z regionalnymi posiłkami.
Sąsiadujemy również z hotelem „Jan” w którym to Nasi Goście mogą skorzystać z jakuzi, basenu i z wielu atrakcji hotelowych.

Graniczymy z regionalną bacówką „U Górala” , w której to możemy poznać jak dawniej żyli górale, produkowali sery. Tam też możemy kupić tradycyjne sery góralskie jak oscypki, bundz, żyntyce.

Nasz gościniec położony jest w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, w której żyją nie tylko zwierzęta przyjazne dla człowieka jak sarny, zające, jelenie, lisy ale również żmije, dziki, wilki, rysie a nawet można spotkać słowackiego niedźwiedzia.