„Oskarowy” reżyser i aktor rodem z Moskwy ma swojego jaworczańskiego sobowtóra. Odnaleźliśmy go … w Amonie!

Co może łączyć obu Panów oprócz miłości do sztuki i zasług dla kultury? Wystarczy się przyjrzeć zdjęciom a odpowiedź stanie się jasna…

Jerzy Juliusz Stadnicki (ur. 1952) jest znanym i cenionym artystą rodem z Jaworek: poetą, kompozytorem, pieśniarzem z kręgu muzyki folk. Debiutował w wieku 21 lat w krakowskim S.C.K. ,,Pod Jaszczurami” – jako poeta zdobywając wyróżnienie. Jego liryczne pieśni i melodyjne ballady możemy usłyszeć m.in na płycie pt. „Żyj mój śnie” i „Nić Ariadny”. Poezja Juliusza Stadnickiego jest zróżnicowana pod względem tematycznym i gatunkowym, skoncentrowana głównie wokół zagadnień takich jak: miłość, życie społeczne, polityka międzynarodowa, mistyka i metafizyka, twórczość. Szczawnicki bard to uczestnik i laureat wielu turniejów i przeglądów piosenki m.in. festiwalu FAMA (Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej) w Świnoujściu; częsty uczestnik oraz organizator wieczorków poetyckich, na których prezentuje do dziś swoją twórczość wciąż zasłuchanej i wiernej publiczności.

Nikita Michałkow (ur. 1945 w Moskwie) to jedna z najznamienitszych osobistości rosyjskiej i światowej kultury. Aktor, reżyser i scenarzysta, a także producent filmowy. Miłośnicy sztuki srebrnego ekranu pamiętają go zapewne z takich produkcji jak choćby: Niedokończony utwór na pianolę na podstawie dramatu Czechowa (1977), Cyrulik Syberyjski oraz Oczy Czarne (1987), w którym zagrał z Marcello Mastroiannim. W 2005 roku zagrał u Krzysztofa Zanussiego w filmie Persona non grata i otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Największy rozgłos zdobył jednak jako reżyser filmu „Spaleni Słońcem”, w którym wystąpił też w roli dowódcy dywizji Siergieja Kotowa. Obraz został uhonorowany m.in. nagrodą Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1995r. Michałkow za swoje osiągniecia i działalność kulturalną otrzymał odznaczenia w ojczyźnie (Order Zasług dla Ojczyzny II i III klasy) i poza nią (francuski order Komandora Legii Honorowej, polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *